logoznak TAAT

Tipy na úspory v provozu rodinného domu

Tipy na úspory v provozu rodinného domu

Stále rostoucí ceny energií ale i vody zvyšují výdaje, které je potřeba uhradit. Ale stačí pár opatření, a proto si pojďme povědět kde a jak eliminovat zbytečné protékání energií.

Díky těmto pár opatřením se vás tak zdražování dotkne mnohem méně.

První Váš krok je už ten, že máte záměr postavit si nízkoenergetickou nebo pasivní dřevostavbu, která Vám po celou dobu od nastěhování začne šetřit měsíčně tisíce korun oproti jiným stavbám stavěných v dřívějších dobách.

Důležitým krokem je zamyslet se nad tím, jaké máte volby k dalším možnostem úspor ve vlastní dřevostavbě. Stačí si totiž jen osvojit několik návyků. Např. vařit s poklicemi, pořídit si úsporné elektrospotřebiče, nenechávat zbytečně téct vodu při mytí nádobí nebo čištění zubů, využívat více sprchování nežli napouštění vany. I takto banální věci mohou ovlivnit výdaje v řádech tisíců korun ročně.

Tak se na to pojďme podrobněji podívat na čem všem lze uspořit v běžném chodu v rodinném domu:

Úspory v režimu nižšího tarifu

Pračka i myčka se dají naprogramovat na sepnutí při odběru v době nejnižšího tarifu, to pro Vás budou další úspory v dřevostavbě navíc. Myčka nádobí Vám navíc ušetří čas, který využijete jistě příjemněji. Nákup úsporných spotřebičů v domácnosti je také výborným krokem směrem k větším úsporám.
Ohřev vody – bojler
Voda v bojleru se ohřívá na nižší teplotu 50 až 60 °C. Tím se spotřebuje až o 0,62 MWh energie ročně méně. Vyšší teplota zbytečně zvyšuje spotřebu.
Snižte teplotu o jeden stupeň

Stačí snížit teplotu na termostatu o jeden stupeň a rázem ušetříte na vytápění kolem 5 – 7% ročně.
Přetopené místnosti nakonec nejsou úplně optimální pro vaše zdraví. Začněme ložnicí, kde je vhodné snížit teplotu na 16 – 18 °C. V obývacím pokoji 20 – 21 °C. Kuchyň, pokud je samostatná postačí 18 °C, zapnutím sporáku, trouby se teplota ještě zvýší. V koupelně si dopřejte klidně nejvyšší teplotu ze všech místností, naopak ji snižte v místnostech, kde se zdržujete jen krátce.
Rychlovarná konvice

Je nejúspornějším způsobem ohřevu vody, přesto jí připravujte jen nutné množství. Klidně v ní ohřívejte vodu i na vaření namísto ohřevu vody na plotně, ušetříte čas i peníze. Připravujete si vodu na čaj, kávu, do konvice nedávejte nadměrné množství vody.
Vařte vždy s pokličkou

Vaření s pokličkou může zkrátit čas až na polovinu, navíc neuniká zbytečné vlhko do místnosti. Využití tlakového hrnce pro vaření stojí také určitě za zvážení. Vaříte-li každý den, uspoříte ročně nemalou částku.
Perte v chladnější vodě

Praní na 60 °C nebo na vyvářku, když to není opravdu potřeba, tomu se raději vyhněte, náklady za takové praní budou vysoké. Naopak praním na 30 / 40 °C je šetrné k rádlu, většina pracích prášků i při těchto teplotách zvaví prádlo špíny i bakterií. Samozřejmě nezapínejte pračku, když není plná, ale máte k vyprání jen necelou náplň pračky. Pokud i přesto potřebujete vyprat je možné navolit krátký režim nebo program na menší množství prádla. Uspoříte vodu i elektřinu.

A co úspora vody?

Úspora vody

Celkem velké množství vody spotřebuje zálivka zahrady a splachování toalety. Na toto téma si povíme více v sekci úspora energií. Kde se dozvíte i více o možných dotacích z ministerstva životního prostředí. Díky dotaci vám pomůžeme ušetřit až 50 % nákladů na pořízení celé investice.
Běžná možnost úspory vody
Pákové vodovodní baterie jsou úspornější než baterie s kohoutky. Používáním sprchy místo vany ušetříte týdně až 400 l vody, splachujete-li klozet pomocí tlačítka WC stop (cena od 250 Kč), snížíte spotřebu pitné vody o stovky litrů. Vypínejte tekoucí vodu při čištění zubů nebo holení. Pořízení úsporné sprchové hlavice také získáte další úsporu na spotřebu množství vody ale i elektřiny na ohřev vody.
Dejte přednost sprše před vanou

Ráno Vás rychleji probere chladnější sprcha. Každý den tak ušetříte 50l vody. I při běžném sprchování vodu průběžně zastavujte. Za 2 minuty proteče v průměru 20l vody.
Rekuperace vody při sprchování

Při sprchování lze navíc použít průtokový ohřívač s rekuperací, kdy jednoduše odtékající voda předehřívá přitékající vodu.
Nastavte správně lednici

A co teplota v lednici? Tu byste měli nastavit na 4 / 6 °C. Logicky, čím nižší teplota v lednici, tím větší spotřeba. Zbytečně ji nenechávejte dlouho otevřenou a také zvažte její umístění. Optimálnější je pro ni chladnější místo v domě.
Vypněte i spotřebiče v klidovém režimu

I třeba miniaturní světélko na přístroji, signalizující jeho napojení – připravenost k použití může spotřebovat opravdu nemalé množství energie. Může se jednat až o 10% celkové spotřeby za rok, a to opravdu není málo.
Osvětlení interiéru dřevostavby

Určitě začněte s koupí LED žárovek, a to osvětlení všech místností v domě. Pokud odcházíte z místnosti, zasněte. Led světla spotřebují oproti běžným žárovkám daleko méně elektřiny. Přitom intenzita osvětlení místnosti je stejná. Úspora s LED světly oproti běžným žárovkám 80 % – 93 %, u zářivek je to pak více než 60 %. Dál určitě stojí za zmínku osvětlení za pomocí pohybového čidla (třeba chodba domu). Čidlo reflektuje váš pohyb v dané místnosti se schopností zhasínat i rozsvěcet. Čidlo pohybu stojí kolem 250 Kč. Reaguje okamžitě, délku svitu si můžete sami jednoduše nastavit přímo na čidle.
Levný tarif elektřiny

Úsporu v řádu dobrých pár tisíců korun ročně můžete očekávat, máte-li smlouvu s dodavatelem na levnější tarif.
Úspornější spotřebiče

Dnešní nové spotřebiče jsou tiché, a tak můžete nastavit spuštění pračky, sušičky, myčky i v nočních hodinách nebo i přes den, kdy běží levnější tarif mimo špičku. Sami zapřemýšlejte, co by se dalo ještě sepnout, co třeba kávovar, pekárna chleba.
Běžná možnost úspory vody

Pákové vodovodní baterie jsou úspornější než baterie s kohoutky. Používáním sprchy místo vany ušetříte týdně až 400 l vody, splachujete-li klozet pomocí tlačítka WC stop (cena od 250 Kč), snížíte spotřebu pitné vody o stovky litrů.
Nádobí svěřte myčce

Nejnižší spotřeby vody při mytí nádobí docílíte použitím myčky, spotřeba je cca 10 až 30 l. Mytí v dřezu, kdy je spotřeba cca 15 až 40 l. Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Pak Vás tento způsob mytí vychází zhruba na 20 až 70 l.
Nezapomeňte odvzdušnit topení

Pokud nemáte topný kabel jako podlahové vytápění, ale klasické radiátory a topení puštěné naplno a radiátor vlažný, je potřeba ho odvzdušnit nebo doplnit dostatek vody v topném okruhu. Úspora energie na sebe nenechá dlouho čekat. Za radiátor dejte hliníkovou fólii, která bude odrážet teplo do místnosti. Radiátory nezakrývejte záclonami, závěsy. Instalujte si termostatické hlavice. Umožňují nastavení individuální teploty v každé místnosti podle potřeby a využití. Zbytečně se netopí tam, kde není potřeba. Ročně se tak šetří až o 0,70 MWh.
Tipy na úspory v provozu rodinného domu

Kontaktní formulář

logoznak TAAT

© 2022, TAAT Consulting s.r.o
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, je bez předchozího souhlasu TAAT Consulting s.r.o zakázáno.

Provozovna:
Chlumecká 1539
198 00 Praha 14 - Kyje
T: +420 704 903 903
E: info@dum-top.cz