Úspora tepla | 82 – 97 % |
Možná výše dotace (může se měnit dle aktuálních podmínek) | 75.000 až 100.000 Kč |
Pojďme si vysvětlit co je rekuperace. V podstatě jde o proces zpětného získávání tepla z již vytopeného a výměny vzduchu v domě.
Rekuperační jednotka průběžně přivádí z venkovního prostředí čerstvý vzduch, ten je ale ohříván teplým vzduchem odváděným z vnitřku dřevostavby. Tak je využívána tepelná energie vydýchaného vzduchu v domě.
Díky rekuperaci, tedy automatizovaném větrání ztrácíme jenom menšinu drahocenného tepla, takže ušetříme za elektřinu, či jiný zdroj vytápění.
Účinnost rekuperace čerstvý venkovní vzduch, který si pouštíte domů, nemá venkovní teplotu například -6°C, ale díky rekuperaci je ohřátý cca na 16°C / 18°C, kdy máte v místnosti teplotu okolo 20°C.
Lze pak volit buď pasivní nebo aktivní řešení. Nebo decentrální či centrální jednotky. Tedy poměr cena / výkon.
Pasivní rekuperace vede ohřátý a vydýchaný vzduch do výměníku kde se střetne přicházejícím čerstvým a chladným vzduchem, tím je díky výměníku přicházející vzduch ohřátý. Tako varianta pasivní rekuperace je levnější variantou.
Aktivní rekuperační systém pracuje tak, že ohřátý a vydýchaný vzduch je hnán do výparníku tepelného čerpadla. Zde si přecházející chladný a čerstvý vzduch předá s ohřátým vzduchem většinu tepelné energie, a to včetně kondenzačního tepla vodní páry (chladivu). Následně je stlačeno kompresorem, načež zahřeje kondenzátor, na který zvenčí přichází čistý vzduch. Aktivní rekuperace může díky tomu sloužit i obráceně, a může tak nahradit klasickou klimatizaci. Výkonost je mnohem vyšší oproti pasivní rekuperaci ale také dražší.
Centrální rekuperace předává vydýchaný a ohřátý teplý vzduch přicházejícímu čerstvému a chladnějšímu vzduchu, a to v jednom místě, to pak potrubím probíhá celám domem.
Decentrální rekuperace hlavní jednotku nemá. Do obvodových stěn je nainstalováno několik samostatných výměníků, pokud některá z lokálních rekuperací přestane pracovat, dále pracují zbývající výměníky.